I Oktober 2018 mottog vår klubb (Fotoklubben Fokusera Flen) ett arbetsstipendium från NFFF (Nordiska Förbundet för Fotografi). Den 18:e oktober gick startskottet för vår första utställning. Flens Bibliotek skulle under hösten inviga sitt nya “Gallerirum”, och vår klubb var första utställare.

Bidraget gjorde att kunde vi köpa BÅDE ramar och passepartouter, samt låta printa bilderna i lite större storlek än vi hade tänkt.

För vår del blev arrangemanget mycket lyckat, och utställningen blev en väldigt fin reklam för oss, och ett bra sätt att visa upp våra medlemmars verk.

Vi lyckades även sälja fyra tavlor från utställningen, förtjänsten från den försäljningen skänkte vi till Barncancerfonden.

Fokusera Flen

Temat för vår utställning var “Nattligt Fokus på Flen”, och de 21 bilderna vi visade var tagna under hösten, i mörker inom tätorten Flen.

Detta var ett stort projekt för vår klubb under hösten, vi har träffats för att fotografera, göra bildurval, montera bilder, sätta upp dem i biblioteket och till sist var vi många som deltog under vernissaget med bubbel och trevligt fotoprat.

Eskilstuna Kuriren, Oktober 2018